OKX Преглед

OKX е берза за криптовалути со седиште во Сејшели, основана во 2014 година, која опслужува милиони корисници во над 100 земји, рангирана на 4-то место по обем на тргување според нашето истражување и преглед на OKX . Покрај тргувањето со популарни криптовалути, OKX нуди и тргување со место, фјучерси и деривати.

Како таква, се смета за најголема светска размена на спотови и деривати (исто така и во однос на обемот на тргување). Сегашниот извршен директор на платформата за тргување OKX, JayHao, имаше длабок интерес и експертиза за развој на игри пред да се приклучи на платформата за тргување со криптовалути. Децентрализираната берза го започна своето патување од Хонг Конг, а подоцна се прошири на Малта откако владата на Малта усвои пријателски пристап кон инвестициите во криптовалути и основното тргување.

Првично познат како OKEx exchange, доби поддршка и инвестициски совети од водечките ризични капиталисти и инвестициски компании како Ceyuan Ventures, VenturesLab, Longling Capital, eLong Inc и Qianhe Capital Management, што и помогна на размената на дигитални средства да го достигне врвот каде што е сега . Затоа, прочитајте го овој преглед на OKX понатаму, знајте ги сите сознанија за оваа размена и започнете да истражувате!

Седиште Викторија, Сејшели
Пронајден во 2014 година
Мајчин токен Да
Наведена криптовалута 300+
Трговски парови 500+
Поддржани валути на Fiat USD, CNY, RUB, JPY, VND, INR Повеќе
Поддржани земји 200+
Минимален депозит Не е дозволено фиат депозит, така што трговците тргуваат користејќи криптовалути
Надоместоци за депозити 0
Надоместоци за трансакции Ниско
Надоместоци за повлекување 0
Апликација Да
Поддршка за корисници 24/7

Преглед на OKX

OKX е роден од нејзината сестринска компанија OKCoin, поедноставна крипто берза во САД, главно насочена кон професионални трговци со крипто. OKCoin се фокусира само на тргување со криптовалути (купување и продавање) и иницијални понуди на монети (ICO). Спротивно на тоа, OKX нуди пософистицирана платформа за други финансиски хартии од вредност како спотови, опции, деривати и тргување со потпора, освен само криптовалути. OKX лансираше сопствен „токен за помош“ OKB во 2018 година.

Токенот може да се користи за подмирување на такси за тргување на OKX или за плаќање на „ексклузивни услуги“, вклучувајќи услуги за поддршка на клиентите и подобрени стапки на API. Пред да се регистрираат на платформата, се препорачува трговците да поминат низ различните прегледи на OKX достапни за темелно познавање на тоа како функционира меѓународната размена на криптовалути според нивната независна истражувачка процедура.

Преглед на OKX

Карактеристики на OKX

Платформата за размена на OKX е домаќин на некои од најиновативните карактеристики што ја прават една од најдобрите размени за криптовалути во светот.

 • Лесниот интерфејс им овозможува на почетниците и поискусните трговци да тргуваат со крипто на платформата.
 • Нуди огромен избор на дигитални средства - повеќе од 140 дигитални токени и над 400 BTC и USDT парови.
 • Овозможува повеќе опции за плаќање, како што се дебитни и кредитни картички, жични трансфери, банкарски трансфери итн.
 • Нуди широк спектар на решенија за тргување со крипто, како што се само тргување, тргување со маргина, тргување со DEX, фјучерси, опции, постојани замени и брза трговија (пазар со едно застанување).
 • Ниски давачки структурирани според моделот на пазарџија и производител.
 • Нулта такси за депозит и исто така ниски такси за повлекување.
 • Силни безбедносни мерки.
 • Одлична услуга за клиенти 24/7.
 • Посебна платформа за децентрализиран NFT пазар за тргување со незаменливи токени преку безбедна блокчејн технологија.
 • Вежбајте тргување со помош на демо-тргување на апликацијата OKX, каде што трговците можат да користат симулирани примери за да научат и да развијат стратегии за тргување пред да влезат на пазарот во живо крипто.
 • OKX Academy обезбедува одличен дел за образование за почетници каде трговците можат да практикуваат занаети, да научат идеи за тргување и да ја проверат аналитиката од табулаторот „Учи“.
 • OKX Pool е совршена услуга за трговците кои сакаат да ископуваат криптовалути преку рударски базени.
 • Интеграцијата на OKX и TradingView ја носи идејата за елиминирање на потребата за префрлување од една на друга платформа со поврзување на мобилната апликација TradingView со сметката OKX.
 • Партнерите на TafaBot и OKX нудат пристап до ботови за тргување кои конкретно ќе таргетираат фјучерси, спот и арбитража преку мобилната апликација TafaBot.

Преглед на OKX

Напредни финансиски услуги на OKX

Покрај горенаведените карактеристики, OKX крипто берзата може да се пофали со следните клучни карактеристики и напредни финансиски услуги што ги нуди на своите регистрирани трговци.

OKX NFT пазар

OKX го воведува своето присуство во просторот NFT со започнување на својот децентрализиран NFT пазар каде трговците не само што можат да тргуваат, туку и да создаваат NFT низ платформи и различни блокчејн.

OKX NFT им дозволува на своите трговци да пристапат до следново:

 • Збирки во тренд : Серија NFT кои собраа најголем обем на тргување во УСД во одреден временски период.
 • Неодамнешни Rocket s: NFT колекции воспоставени со највисока цена во одредена временска рамка.
 • Популарни NFT : NFT избрани од највисоките бројки за тргување.

Трговците можат да ги прелистуваат колекциите на NFT по категории или да го истражуваат огромниот пазар на OKX NFT како што им одговара. На трговците им се претставени можности и алатки за тргување. OKX NFT Launchpad ги турка квалитетните NFT проекти на пазарот, додека секундарниот пазар споделува информации за реткоста на рангови и дозволува големо купување на NFT.

OKX базен

Овој преглед на OKX дури опфаќа и како трговците можат да заработат пасивен приход преку рударски базени - воведување на OKX's Mining Pool.

Преглед на OKX

OKX обезбедува рударски базен со заедничка група крипто-рудари кои ги комбинираат своите пресметковни ресурси преку одредена мрежа за да ископуваат криптовалути. OKX Pool поддржува ископување доказ за работа (PoW) на 9 главни крипто-средства, што им овозможува на корисниците да ја понудат својата хаш-стапка на компјутерот потребна за ископување криптовалути. За возврат ќе заработат дополнителен пасивен приход.

Алго-нарачка Опции

Различни видови нарачки достапни на пазарот им помагаат на инвеститорите да направат трговија по однапред дефиниран обем и цена на трговијата. Алго нарачките се такви специјални нарачки кои се многу витални за активните дневни трговци. За разлика од повеќето други крипто-размени, OKX им овозможува на своите регистрирани корисници да тргуваат со криптовалути со различни видови нарачки, како што се:

 • Ограничете го пазарниот редослед
 • Наредба за стоп-ограничување
 • Напреден лимит нарачка
 • Ледениот брег
 • Заостанува врвен ред
 • TWAP или временски пондерирана просечна цена нарачки

Добрите и лошите страни на OKX Exchange

OKX, како и многу крипто-размени, има свои предности и недостатоци.

Добрите Конс
Ниски трошоци за тргување. На граѓаните на САД не им е дозволено.
Се наплаќа нула провизија за депозит OKX. Демо сметка не е достапна.
Прифаќа повеќе начини на плаќање, како што е банкарски трансфер. Постојат ограничувања за повлекување.
Огромен избор на монети за криптовалути.
Овозможува низа опции за про-тргување, како што се тргување на самото место, фјучерси и тргување со деривати
Има лесен интерфејс заедно со посебна мобилна апликација.

Процес на регистрација на OKX

Регистрацијата на платформата OKX не е закана и се завршува за неколку минути. Еве чекор-по-чекор водич за процесот на најавување на OKX и како да се регистрирате и започнете со тргување на платформата за тргување OKX.

Креирање сметка

За да креираат OKX сметка на крипто берзата OKX, корисниците прво треба да се логираат на официјалната веб-страница на OKX и да кликнат на табулаторот Sign-Up, кој ќе отвори формулар за регистрација со задолжителни полиња како адреса на е-пошта (или телефонски број). и лозинка. Корисниците треба да создадат силна лозинка бидејќи тоа се ингеренциите што ќе им требаат секогаш кога ќе се логираат на нивните сметки на OKX.

Следно, 6-цифрен пин-код (повеќе како OTP) ќе биде испратен на дадената адреса за е-пошта и телефонски број што треба да се внесат за да продолжите со процесот на регистрација понатаму. Не е потребен KYC за време на регистрацијата на OKX, што ја издвојува меѓународната размена на криптовалути од повеќето конкуренти. Меѓутоа, ако некој трговец сака да повлече над 100 БТК за 24 часа, размената може да побара да поднесе документи за KYC.

Преглед на OKX

Депозити средства

Откако ќе се изврши верификацијата на сметката на OKX со 6-цифрениот пин-код, корисниците ќе треба да ги финансираат нивните соодветни сметки. OKX дозволува повеќе монети да прават депозити, и затоа корисниците можат да изберат од нивните претпочитани криптовалути за финансирање на нивните сметки. Има посебен таб со име „Средства“, со кликнување на кое ќе се појави скокачкото мени, а корисниците можат да ја изберат опцијата „депозит“ за да направат депозити.

Ова ќе ги отвори различните криптовалути на платформата, овозможувајќи им на корисниците да ги изберат своите претпочитани. Сепак, ова треба да се запомни дека на корисниците им е дозволено да префрлаат специфичен тип на криптовалута на адресата за депозит во паричникот само кога ќе ја добијат избраната криптовалута.

Копирањето на адресата на паричникот во дигиталниот паричник на корисникот и потоа пренесувањето на крипто монетите ќе стави крај на овој чекор на финансирање на неговата сметка на OKX. Минималниот износ потребен за финансирање на сметката на трговецот и започнување со тргување е 10 USDT или кои било други дигитални средства со еквивалентен износ.

Започнете со тргување

OKX овозможува и крипто-на-крипто и тргување од фиат-на-крипто. Во случај на крипто-на-крипто, глобалните трговци со криптовалути можат директно да почнат да го прават тоа откако ќе ги финансираат своите трговски сметки на берзата OKX. OKX дозволува повеќе опции за тргување, како што се тргување со самото место, тргување со маргина, парови за тргување со фјучерси, опции, DEX или постојани замени.

Преглед на OKX

Меѓутоа, во случај на тргување од фиат-на-крипто, корисниците треба да кликнат на опцијата „Брза трговија“ што им овозможува да купуваат криптовалути со фиат. Со кликнување на опцијата „Брза трговија“, трговците се прашуваат што сакаат да прават- да купат или продаваат, со што ги поставуваат нивните услови за тргување.

Ако ја изберат опцијата „купи“, ќе мора да изберат која било од поддржаните фиат валути и да го одредат износот на специфични крипто што сакаат да го купат со валутата фиат. Корисниците потоа ќе бидат упатени на посебна страница каде што OKX нуди најдобри цени за криптовалути обезбедени од услуги од трети страни.

Преглед на OKX

Надоместоци за OKX

Со ниски провизии за размена, OKX ги наплаќа следните такси од трговци регистрирани на платформата.

Надоместоци за депозит и повлекување

Не се наплаќаат такси за депозитите од трговците, но има мал надомест за повлекување од трговците, но тоа е исто така многу ниско во споредба со она што другите берзи го наплаќаат од нивните регистрирани трговци; 0,0005 BTC во случај на Bitcoin Cash, 0,01 во случај на Ethereum и 0,15 во случај на Ripple. Овие понекогаш се нарекуваат работни такси, бидејќи тие се одредуваат од блокчејн оптоварувањето на секој од средствата на клиентите на берзата.

Надоместоци за тргување

OKX е една од најдобрите светски размени за крипто-спот и деривати, и затоа структурата на надоместокот за тргување е малку поинаква од другите крипто-размени. Структурата на провизијата за тргување на OKX зависи од тоа дали трговецот е производител или преземач. Сепак, повеќето трговци со криптовалути се пазарџии наместо креатори на пазарот поради многуте хартии од вредност потребни за да се потврди трговецот како креатор на пазарот.

Надоместоците за акционерите на пазарот што ги наплаќа OKX се максимум 0,15% за самото тргување за трговци со помалку од 500 OKB токени. Сепак, надоместокот за производителот/надоместокот може да се намали на 0,06% и 0,09%, соодветно, доколку трговците чуваат над 2.000 OKB токени во паричникот OKX.

Провизијата на производителот и надоместокот за преземање за тргување со фјучерси и други постојани пазари започнуваат со 0,02% и 0,05%, соодветно, што исто така може да се намали во зависност од токените на OKB кои се чуваат на трговската сметка. Така, надоместоците за размена на OKX се поконкурентни. Напредните трговци со висока нето вредност со висок обем на тргување во период од 30 дена, исто така, можат да искористат дополнителни попусти и попусти од провизијата за тргување.

Надоместоци за маржа

OKX нуди тргување со маргина, што значи дека платформата им овозможува на регистрираните трговци да позајмуваат средства од берзите за криптовалути. Тоа е алатка која ќе им овозможи на трговците да отворат позиција со поголем капитал од првично депонираниот. OKX обезбедува сооднос на тргување со маргина (или сооднос на потпора) од 10:1 и 20:1 и 100:1 кога трговците избираат да купат крипто токени преку трајни договори за размена.

Затоа, платформата наплатува фиксни каматни стапки за која било позиција што се одржува преку ноќ. OKX наплатува маргинални каматни стапки секогаш кога се позајмуваат токени. За да ги знаете целосните детали за надоместокот за размената на криптовалути OKX, кликнете овде .

Преглед на OKX

OKX начини на плаќање

Следниве начини на плаќање се достапни за трговците регистрирани на берзата OKX.

OKX депозити

Иако OKX поддржува тргување и со фиат и со дигитални валути, тој дозволува само криптовалутите да депонираат средства на сметката на трговецот; не е дозволен OKX фиат депозит на платформата. Трговците можат да купуваат криптовалути на веб-страницата на OKX со кредитна или дебитна картичка или да префрлаат криптовалути од други централи или кој било најдобар крипто-паричник (или хардверски паричник).

Откако ќе се финансираат нивните сметки, тие можат директно да започнат со тргување на платформата за тргување OKX. Кога купуваат криптовалути, трговците можат да користат повеќе начини на плаќање како трансфер на банкарска сметка, дебитна картичка, кредитна картичка, Google Pay, Apple Pay, IMPs или PayPal. По креирањето на сметка, новите корисници можат да ги финансираат своите паричници и да започнат со тргување со криптовалути.

Повлекувања на OKX

Трговците можат да ги повлечат своите претпочитани криптовалути од крипто берзата OKX со мал надомест за повлекување од 0,0005 BTC во случај на Bitcoin, 0,01 во случај на Ethereum и 0,15 во случај на Ripple.

Корисничко искуство на OKX

Корисниците се среќни и задоволни од светските карактеристики за тргување на платформата за тргување OKX. Корисничкиот интерфејс на веб-локацијата е јасен и секој, дури и ако нема претходно искуство со тргување, може да работи на такви платформи и ефикасно да извршува занаети на OKX.

Безбедноста, употребливоста, конкурентните такси за тргување, одличната услуга за клиенти и високата ликвидност се некои точки кои дадоа пофални перформанси за OKX. Така, таа стана најдобрата размена на криптовалути во светот на крипто, нудејќи беспрекорно и позитивно искуство.

Искуство за мобилни апликации OKX

Платформата за тргување OKX нуди мобилна апликација погодна за корисниците, која лесно може да се преземе од Apple Store или Google Play. За време на прегледот на размена на OKX, решивме да ги дознаеме напредните функции на апликацијата OKX, а она што го дознавме е дека апликацијата OKX служи како сè-во-едно крипто платформа за тргување со криптовалути за трговците.

Им овозможува на трговците да купуваат и продаваат криптовалути во сите достапни форми – било да се тоа спот или деривати, обезбедува преглед во реално време на цитатите за стриминг, овозможува складирање на крипто монети на неговиот вграден дигитален паричник, овозможува лесни методи за депонирање и повлекување на средства, а исто така обезбедува претплата за ажурирани крипто вести. Покрај тоа, апликацијата има лесен за користење интерфејс кој привлекува почетници и професионални трговци.

Сè уште ќе биде потребно извесно време за OKX Wallet да го поддржи BRC-30. Ова имплицира дека штом ќе се воспостави поддршката, трговците можат да ги уделат потребните токени на Web3 Earn без да тргуваат со нивните имоти. Мисијата на OKX да понуди можности за заедницата да учествува во екосистемот се усогласува со предлогот за поддршка за токен BRC-30.

Преглед на OKX

Регулатива и безбедност на OKX

OKX е регистриран во Хонг Конг и Малта и нуди трговски услуги во согласност со VFAA. VFAA, или Законот за виртуелни финансиски средства, е регулиран орган под финансиските услуги на Малта. На OKX му веруваат корисниците кои ги користат неговите одлични карактеристики. Што се однесува до безбедноста, таа е една од најбезбедните платформи за тргување со криптовалути во светот која никогаш не била хакирана и затоа нема негативни критики против неа.

Преглед на OKX

OKX е безбеден за употреба бидејќи практикува токенска безбедност врз основа на основниот алгоритам за „шифрирање приватен клуч“, со технологијата за топол и ладен паричник развиена врз основа на напредна технологија за шифрирање на приватноста. Освен тоа, за да ги заштити сметките на трговците од неовластен пристап, OKX користи двофакторна автентикација, кодови за потврда на е-пошта, шифри за мобилна потврда за повлекување средства и други безбедносни поставки.

Поддршка за корисници на OKX

OKX нуди 24/7 онлајн поддршка за корисници на своите регистрирани корисници за да им помогне да ги решат сите технички или трговски проблеми, според нашиот преглед на размена на OKX. Тимот за поддршка на клиентите може да се контактира преку телефон, билети преку е-пошта, WhatsApp или разговор во живо, достапни на десктоп и мобилни апликации.

На пример, клиентите можат да контактираат со тимот за поддршка ако изгубиле средства поради неточен детал додаден во трансакцијата. Центарот за поддршка може да се контактира за такви прашања, па дури и да обезбеди детален опис на проблемот и неговото решение.

Покрај тоа, постои одличен дел ЧПП и уште еден возбудлив дел наречен „Приклучи се на заедницата“, каде што корисниците можат да добијат одговор на нивните прашања и да комуницираат со други корисници.

Преглед на OKX

OKX Заклучок

Размената OKX е една од најдобрите размени за криптовалути во светот која ги задоволува потребите и на почетниците и на професионалните трговци. Овој позитивен преглед укажува дека конкурентната структура на такси во OKX е плус точка за размената.

Ориентацијата на OKX кон кинескиот пазар е очигледна бидејќи OKX поддржува CNY (кинески јуани) шифрирање што му помага на OKX да еволуира посилно на меѓународните пазари за размена на криптовалути, обезбедувајќи широк спектар на публика.

Најчесто поставувани прашања

Дали OKX е добра размена?

Да, OKX е одлична платформа за сите видови на тргување искуство, вклучувајќи спот, деривати, фјучерс договори, трговски опции итн.

Дали OKX бара KYC?

OKX не бара процес на верификација KYC за време на регистрацијата. Сепак, ако некој трговец сака да повлече над 100 биткоини во рок од 24 часа, берзата за криптовалути може да побара усогласеност со KYC.

Дали граѓаните на САД можат да користат OKX?

Не, клиентите во САД не можат да користат OKX поради строгите прописи надвор од контрола на берзата.

Дали OKX е безбеден?

Да.

Дали е OKX Legit?

Да, трговците ѝ веруваат на размената поради нејзината безбедност, карактеристики, услуги на клиентите и позитивни критики низ годините.

Може ли да депонирам Fiat на OKX?

Не, OKX дозволува само депозити во криптовалути на својата размена.

Како да ги вратам парите од OKX?

Трговците можат да подигнат пари во секое време со пополнување на формулар за повлекување и плаќање на потребните надоместоци.
Thank you for rating.